Jak urządzić sklep spożywczy, aby dobrze robiło się w nim zakupy? O czym na pewno należy pamiętać?

Posted on 16/06/2016 9:16am

To prawdziwa sztuka, żeby najlepiej urządzić sklep. Nie znaczy to jednakże, iż niemożliwym jest, aby to zrobić - należy poznać kilka zasad, które są za to odpowiedzialne. Przede wszystkim odpowiednie rozmieszczenie działów pozwoli pokierować klientem w taki sposób, żeby szukając codziennych produktów obejrzał jak największą ilość towaru.

sklep spożywczy, market
Author: hi-tlz
Source: http://www.flickr.com
Najbardziej odpowiednia powierzchnia sali sprzedaży powinna wynosić 85-100 metrów kwadratowych, natomiast do tego trzeba jeszcze doliczyć dwadzieścia metrów kwadratowych na zaplecze. Taki metraż umożliwia zaopatrzenie sklepu w najbardziej konieczne produkty oraz strefy sprzedaży. Jednocześnie ten metraż zagwarantuje klientowi wygodę poruszania się po sklepie oraz zagwarantuj przeprowadzenie szybkich i komfortowych zakupów bez niepotrzebnego przeciskania się pomiędzy półkami.
Nasz klient będzie więc bardzo zadowolony, jak będzie w stanie zrobić zakupy bez żadnych kłopotów, będzie zdawał sobie sprawę, w którym miejscu są komory chłodnicze (kliknij aby zobaczyć źródło), gdzie odnajdzie produkty z określonego działu, nie będzie tracił czasu na pytanie i chodzenie po sklepie Powierzchnia każdego miejsca w sklepie spożywczym powinna być dobrana do specyfiki klienta, jego przyzwyczajeń i oczekiwań. Ważnym elementem jest bardzo dobre pokierowanie klientem w sklepie.


Możemy to na pewno zrobić poprzez rozmieszczenie poszczególnych działów i grup towarowych w taki sposób, aby klient poszukując codziennych produktów mógł obejrzeć jak najwięcej towaru. W okresie tych poszukiwań wzrasta szansa na zainteresowanie klienta pozostałą gamą produktów. Powierzchnię sklepu można podzielić na różne rejony wyodrębniane na podstawie stylu życia oraz zachowania kupujących. Produkty powinny być grupowane według pokrewieństwa handlowego, to sprawia, że możemy zbudować tzw. sprzedaż wiązaną.

Klient na przykład wybierając płatki śniadaniowe przypomni sobie, aby zakupić mleko. Zrobi to jak będzie ono umieszczone w pobliżu. Jak będziemy o tym pamiętać to z pewnością zwiększamy swoje szanse na dobrą sprzedaż. Pamiętajmy więc, że odpowiednie ułożenie elementów, typu boksy kasowe czy lady (sprawdź mój blog), podzielenie sklepu na intuicyjne działy i rozłożenie tak wszystkich produktów, aby łatwo się znajdowało, sprawi, że nasza sprzedaż może być naprawdę bardzo satysfakcjonująca.

Tags: sklep, półki, towar, zaplecze